Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Pyrlandia 2017 - Festiwal Aquanet Pryrlandia 2017 Poznań - Maanam

Wystąpili na Pyrlandii

Maanam

Maanam - zespół rockowy, działający w latach 1976-2008, jeden z najpopularniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Zalążek grupy Maanam stanowił gitarowy duet M-a-M Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975 roku, grający mistyczną, orientalną muzykę.

W lutym 1976 do zespołu dołączyła wokalistka, żona Jackowskiego - Kora. Po odejściu w tym samym roku Kurtisa do zespołu Osjan, zastąpił go John Porter. Grupa przyjęła wtedy nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, symbolizującą przejście na rockowe brzmienie, skróconą później do wyrazu Maanam. Nazwa ta była rozwinięciem poprzedniej, czyli M-a-M (M and M), powstałej od pierwszych liter imion założycieli.

 

W marcu 2011 roku z okazji 35. rocznicy powstania Maanamu koncern EMI wydał zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych albumów zespołu oraz solowych Kory. Kolekcję uzupełniła premierowa kompilacja ostatnich prac grupy przed zakończeniem działalności, The Rest Of Maanam, stanowiąca suplement do boxu Simple Story. W październiku EMI wypuścił na rynek reedycje obu zagranicznych studyjnych albumów grupy oraz jej czterech składanek: The Singles Collection, Rockandrolle oraz uzupełnione o kolejne przeboje z ostatnich płyt The Best Of... 2011 (oryginalnie pierwsza winylowa składanka The Best Of...) i Ballady.

Planowanie przez Marka Jackowskiego ponownej reaktywacji Maanamu w jego najsłynniejszym składzie, przerwała jego nagła śmierć z powodu zawału serca 18 maja 2013 roku[13]. W tym samym roku muzycy tego najdłużej działającego składu zespołu: Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski i Paweł Markowski, zgodnie z wolą Jackowskiego podjęli decyzję o reaktywacji Maanamu, ale wobec braku zainteresowania Kory, z wybraną przez niego nową wokalistką Karoliną Leszko, uczestniczką programu "Szansa na sukces", pod nazwą Złoty Maanam. Kora sprzeciwiła się działalności grupy z użyciem nazwy Maanam. Ostatecznie z planowanego składu towarzyszącego Leszko pozostał jedynie Olesiński, który z nowymi muzykami, w tym z ostatnim basistą Maanamu - Wawrzynowiczem, założył zespół Karolina i Amanci.
Źródło: wikipedia

Sponsor główny

aquanet

Partnerzy

 niku logologo wfosigw kolorfitswim   faq    profile logo

                logotyp WTK   epoznan logo